Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Nationellt stöd hjälper 15 kommuner att öka invånarnas digitala kompetens

Publicerad

För att stärka kommuninvånares digitala kompetens ger Internetstiftelsen (IIS) på uppdrag av regeringen ett stöd på 10,4 miljoner kronor till 15 kommuner runt om i Sverige. Stödet ska hjälpa kommunerna att öppna Digidelcenter dit invånare kan vända sig för att få hjälp med digitala tjänster och teknik.

Allt fler tjänster och kontakter nås i dag via internet. Samtidigt använder cirka 1,1 miljon svenskar sällan eller aldrig internet. För att hjälpa dessa människor att ta del av den nya tekniken beviljade regeringen i juni 9,6 miljoner kronor till IIS för att under 2018 etablera 5-10 bemannade fysiska platser runt om i landet som kommuninvånare kan vända sig till för att få hjälp.

IIS har valt att själva skjuta till 2.4 miljoner kronor och ger stöd till 15 kommuner som ska öppna Digidelcenter.

Här kommer DigidelCenter att öppna:

  • Båstad kommun
  • Gällivare kommun
  • Götene kommun
  • Hylte kommun
  • Jokkmokks kommun
  • Kramfors kommun
  • Krokoms kommun
  • Luleå kommun
  • Mönsterås kommun
  • Norrköpings kommun
  • Rättviks kommun
  • Säters kommun
  • Sävsjö kommun
  • Torsby kommun
  • Vingåkers kommun

Presskontakt

Carl-Martin Vikingsson
Pressekreterare hos bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.