Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Pressmeddelande från Statsrådsberedningen

Statsministern tar emot Italiens president Sergio Mattarella - pressinbjudan till fototillfälle

Publicerad

Som en del av det italienska statsbesöket den 13-15 november tar statsminister Stefan Löfven emot Italiens president Sergio Mattarella.

Tid:
Plats: Adelcrantzska huset. Entré via Rödbodgatan 6.

Fotografer som ska delta vid fototillfällena kl. 17.00 ska vara på plats senast kl. 16.45. Inpassering i ”nya” Kopparporten, entré via Rödbodgatan 6, från kl. 16.15. Medtag presslegitimation.

Tid: Tisdag den 13 november kl. 17.00. Fototillfällen vid presidentens ankomst till Adelcrantzska huset.

Plats: Adelcrantzska huset. Fotografer som ska delta vid fototillfällena kl. 17.00 ska vara på plats senast kl. 16.45. Inpassering i ”nya” Kopparporten, entré via Rödbodgatan 6, från kl. 16.15.

Föranmälan: Föranmälan krävs för ännu icke ackrediterade fotografer till [email protected] senast kl. 12.00 den 12 november. Medtag presslegitimation.

Information om statsbesöket

Den 13–15 november 2018 besöker Italiens president Sergio Mattarella Sverige på inbjudan av kungen. Han åtföljs av sin dotter Laura Mattarella.

Det tre dagar långa besöket äger rum i Stockholm, Lund och Malmö. Det kommer att fokusera på digitalisering och hållbarhet, Europasamarbetet och forskning samt kultur.

Presskontakt

Dan Lundqvist Dahlin
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Boel Lindbergh
Chef UD:s internationella presscenter
Telefon 08-405 50 08
Mobil 072-735 50 08
e-post till Boel Lindbergh

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.