Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Magdalena Andersson och Peter Eriksson deltar i nordisk-baltiska möten om Världsbanken i Reykjavik den 4–5 mars

Publicerad

Som ett led i den pågående rekryteringsprocessen för en ny president i Världsbanksgruppen träffar de nordisk-baltiska guvernörerna den nyligen nominerade amerikanske kandidaten till posten, David Malpass. Samtalen äger rum den 4 mars och från Sverige deltar finansminister Magdalena Andersson och minister för internationellt utvecklingssamarbete Peter Eriksson.

Den 5 mars deltar Peter Eriksson i guvernörsmötet för den nordisk-baltiska valkretsen i Världsbanksgruppen med Kristalina Georgieva, Världsbanksgruppens ställföreträdande president. På mötet ska guvernörerna bland annat diskutera den globala ekonomiska kontexten och Världsbanksgruppens roll i genomförandet av Agenda 2030, stödet till de fattigaste länderna genom den Internationella utvecklingsfonden (IDA) samt bankens roll i klimatfrågan.

Presskontakt

Viktor Nyberg
Tf. pressekreterare hos finansminister Magdalena Andersson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Hanna Hessling
Pressekreterare hos minister för internationellt utvecklingssamarbete Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.