Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Annika Strandhäll besöker Piteå

Publicerad

Onsdag den 17 april befinner sig socialförsäkringsministern i Piteå. Programmet för dagen inkluderar verksamhetsbesök på Cederkliniken samt Samvaron på Källbogården.

På vårdcentralen Cederkliniken finns bland annat mödravårdscentral, barnavårdscentral, sjukgymnastik och sjuksköterskemottagning med flera specialkompetenser.

Samvaron är en frivilligcentral och samlingspunkt med mål att berika vardagen för äldre. Verksamheten bedrivs med hjälp av organisationer, föreningar och volontärer.

Media är välkommen att delta under dagen. För mer information och intervjuförfrågningar, kontakta pressekreterare Simon Andersson.

Program

10.30 Besök på Cederkliniken
Sundsgatan 42

13.20 Besök på Samvaron, Källbogården
Storgatan 92

Presskontakt

Simon Andersson
Pressekreterare hos socialförsäkringsminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Prenumerera på Socialdepartementets nyheter