Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Peter Eriksson deltar i WHO:s konferens i Stockholm

Publicerad

Den 9-10 april står Sverige värd för WHO Partners Forum, där hela ledningen för organet finns på plats i Stockholm.

Peter Eriksson, minister för internationellt utvecklingssamarbete, deltar i konferensen under tisdagen den 9 april. Statsrådet kommer att lyfta Sveriges prioriteringar på hälsoområdet inom ramen för utvecklingssamarbetet. Fokus för konferensen är finansiering och långsiktighet. Ämnen som kommer att behandlas är bland annat behovet av reformer inom WHO och ebolasituationen i Demokratiska republiken Kongo. Minister Peter Eriksson kommer också att ha ett möte med generaldirektören för Världshälsoorganisationen Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Sveriges samarbete med WHO utgår från en strategi beslutad av regeringen för perioden 2016-2019. Sverige har valt att fokusera på följande frågor: 

1) hälsosystemsstärkande (med syfte att bland annat säkerställa de tre övergripande rättighets-, jämställdhets- och jämlikhetsperspektiven) och

2) hälsosäkerhet, som inkluderar beredskap, övervakning och respons för akuta hälsokriser och andra kriser med konsekvenser för människors hälsa

För mer information kontakta pressekreteraren.

 

Presskontakt

Hanna Hessling
Pressekreterare hos minister för internationellt utvecklingssamarbete Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.