Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Pressmeddelande från Statsrådsberedningen

Statsministern tar emot Lettlands premiärminister Krišjānis Kariņš

Publicerad

Torsdag den 27 juni tar statsminister Stefan Löfven emot Lettlands premiärminister Krišjānis Kariņš. De två regeringscheferna kommer att tala om aktuella EU-frågor som högnivåtillsättningar i EU:s institutioner, kommande långtidsbudget och EU:s framtid.

Arkiverade filmer finns hos Riksarkivet

Här fanns tidigare en film publicerad. Filmer sparas vanligtvis i sex månader på regeringen.se. Därefter arkiveras de hos Riksarkivet. Om du vill se filmen vänligen vänd dig till Riksarkivet. Filmer som producerats efter januari 2019 finns också tillgängliga på Regeringskansliets Youtubekanal.

Regeringscheferna kommer även att diskutera säkerheten i Östersjön och närområdet, bilateralt samarbete samt aktuella utrikesfrågor.

Pressprogram

Kl. 15.00 Fototillfälle när statsministern tar emot premiärminister Krišjānis Kariņš vid entrén till Adelcrantzska huset. Inpassering för fotografer sker genom Kopparporten, Rödbodgatan 6, från kl. 14.15-14.45.

Kl. 16.00 Pressträff med statsminister Löfven och premiärminister Kariņš. Entré via Kopparporten, Rödbodgatan 6, mellan kl. 15.15-15.45.

Vänligen uppvisa presslegitimation. Anmälan krävs till Nina Kefi.

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet
Statsminister Stefan Löfven och Lettlands premiärminister Krišjānis Kariņš.
Statsminister Stefan Löfven och Lettlands premiärminister Krišjānis Kariņš. Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Presskontakt

Nina Kefi
Pressamordnare, Statsrådsberedningen
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.