Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet

Nya ledamöter i regeringens Digitaliseringsråd

Publicerad

Energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman har utsett nya ledamöter i regeringens digitaliseringsråd. Digitaliseringsrådets uppgift är att vara rådgivande i regeringens arbete med digitaliseringspolitiken.

– Digitaliseringsrådets kunskap och expertis är viktig i vårt arbete att bli världsbäst på använda digitaliseringens möjligheter, säger energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman.

Nya ledamöter i rådet

Anna Eriksson, generaldirektör för Myndigheten för digital förvaltning (DIGG)
Daniel Akenine, teknikchef, Microsoft
Anne-Marie Eklund Löwinder, säkerhetschef, Internetstiftelsen
Mårten Schultz, professor vid Stockholms universitet
Gustav Söderström, forskningschef, Spotify

Ledamöter sedan tidigare

Ann Hellenius, it-direktör, Scandic Hotels
Darja Isaksson, generaldirektör för Vinnova
Jan Gulliksen, professor vid Kungliga tekniska högskolan
Martin Linder, förbundsordförande för Unionen
Jenny Birkestad, direktör, Sveriges kommuner och landsting

Energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman är ordförande i Digitaliseringsrådet.

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.