Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.

Statsrådens presentationer av budgetpropositionen för 2020

Publicerad

(Ny version) Den 18 september presenterar finansminister Magdalena Andersson budgetpropositionen för 2020 på en pressträff i Bella, kvarteret Björnen, klockan 09.00. Flera statsråd kommer också att presentera höstbudgeten på olika håll i Sverige. Separata pressinbjudningar kommer.

Rättelse

Den förra versionen av pressmeddelandet innehöll fel tid för Anders Ygemans presentation. Korrekt tid är 12.00.

Statsrådens presentationer av budgetpropositionen för 2020 (sorterat efter departement):

Statsrådsberedningen

Hans Dahlgren, EU-minister

Plats: Tullverket, Göteborg

Pressträff kl. 12.30

Kontaktperson:  Andreas Enbuske, tel: 076-130 58 86

Arbetsmarknadsdepartementet

Åsa Lindhagen, jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation

Plats: Akademiska sjukhuset, ingång 17, Uppsala

Pressträff kl. 11.30

Kontaktperson: Nicole Goufas, tel: 073-085 75 88

Finansdepartementet

Ardalan Shekarabi, civilminister

Plats: Norrgatan 22-24, Växjö

Pressträff kl. 11.10

Kontaktperson: Mattias Kristenson, 073-088 24 76

Infrastrukturdepartementet

Tomas Eneroth, infrastrukturminister

Plats: Rådhus Skåne, Västra Storgatan 12, Kristianstad

Pressträff kl. 11.15

Kontaktperson: Karin Boman Röding, tel: 076-116 65 62

Anders Ygeman, energi- och digitaliseringsminister

Plats: Vågskrivargatan 5, Gävle

Pressträff kl. 12.00

Kontaktperson: Fredrik Persson, tel: 073-072 81 36

Justitiedepartementet

Mikael Damberg, inrikesminister

Plats: Lagergrens gata 2, Region Värmland, Karlstad

Pressträff kl. 11.00

Kontaktperson: Per Strängberg, tel: 073-093 90 56

Kulturdepartementet

Amanda Lind, kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna

Plats: Slottsgatan 27, Västerås

Pressträff kl. 11.30

Kontaktperson: Josefin Sasse, tel: 073-077 94 69

Näringsdepartementet

Jennie Nilsson, landsbygdsminister

Plats: Fjällräven Center, Viktoriaesplanaden 1, Örnsköldsvik

Pressträff kl. 11:15

Kontaktperson: Janus Brandin, tel: 073-0758701

Socialdepartementet

Lena Hallengren, socialminister

Plats: Dammfrigården, Korsörvägen 1 i Malmö 

Pressträff kl. 11.15

Kontaktperson: Mikael Lindström, tel: 073-078 52 60

Utbildningsdepartementet

Anna Ekström, utbildningsminister

Plats: Fornbackaskolan, Fornhöjdsvägen 4, Södertälje

Pressträff kl. 11.00

Kontaktperson: Anja L Sundberg, tel: 076-116 77 45

Matilda Ernkrans, minister för högre utbildning och forskning

Plats: Rymdcampus aula, Rymdcampus 1, Kiruna

Pressträff kl. 11.00

Kontaktperson: Mirjam Kontio, tel: 073-074 05 57

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var han civilminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.