Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Stefan Löfven, Lena Hallengren och Ibrahim Baylan besöker Kalmar och Emmaboda

Publicerad

Onsdag den 23 oktober 2019 besöker statsminister Stefan Löfven Kalmar tillsammans med näringsminister Ibrahim Baylan och socialminister Lena Hallengren. Under dagen besöker de Linnéuniversitetet i Kalmar där det nationella innovationsrådets har sitt regionala möte. Parallellt med mötet anordnas Innovationsrådets dag på universitetet. På eftermiddagen besöker statsministern företaget Xylem i Emmaboda.

Program

09.15             

Ankomst till Linnéuniversitetet. Adress: Ölandskajen 9, Kalmar.             

 

09.30             

Invigningsanförande på Innovationsrådets dag.

 

10.00-14.25    

Deltar vid Innovationsrådets regionala möte.

 

15.25             

Statsministerns avslutningsanförande, Innovationsrådets dag.

 

16:00             

Ankomst till Xylem Water Solutions Manufacturing i Emmaboda, rundvandring i fabriken. Adress: Stålvägen, Emmaboda.

 

Media är välkomna att delta under besöket. Presslegitimation krävs.

Presskontakt

Gösta Brunnander
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Sara Khatemi
Pressekreterare hos näringsminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00
Jasmina Sofic
Pressekreterare hos socialminister Lena Hallengren
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.