Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Pressinbjudan till seminarium med årets ekonomipristagare till Alfred Nobels minne

Publicerad

Ministern för internationellt utvecklingssamarbete Peter Eriksson har bjudit in årets nobelpristagare i ekonomisk vetenskap till Alfreds Nobels minne till ett seminarium för att ta del av deras forskning om fattigdomsbekämpning.

Peter Eriksson kommer att moderera ett samtal tillsammans med Sidas generaldirektör Carin Jämtin samt de tre pristagarna Abhijit Banerjee, Esther Duflo och Michael Kremer. Syftet är att få en beskrivning av vad deras forskning betyder för hur svenskt utvecklingssamarbete bedrivs.

Efter seminariet finns Peter Eriksson tillgänglig för kommentarer, nobelpristagarna måste dock vidare till andra åtaganden.

Datum och tid: 11 december, kl. 15.15-16.00.
Registreringen är öppen från 14.30, Dörrarna till lokalen stänger senast 15.05 och alla platser ska vara intagna senast 15.10.

Plats: Lunden, konferenscenter Lejonet, Drottninggatan 4, Stockholm.

På grund av begränsat antal platser krävs föranmälan senast onsdag 11 december klockan 12.00. Ta med presslegitimation.
Anmäl er till: hanna.hessling@gov.se

Presskontakt

Hanna Hessling
Pressekreterare hos minister för internationellt utvecklingssamarbete Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.