Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet

Anders Ygeman tar emot förslag om ny modell för bredbandsstöd

Publicerad

På fredag den 17 januari kl 13.00 överlämnar PTS generaldirektör Dan Sjöblom förslag på ny modell för bredbandsstöd till energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman.

Tid:
Plats: Lilla pressrummet, kvarteret Loen, Entré via Rödbodgatan 6. Insläpp från 12.30.

Arkiverade filmer finns hos Riksarkivet

Här fanns tidigare en film publicerad. Filmer sparas vanligtvis i sex månader på regeringen.se. Därefter arkiveras de hos Riksarkivet. Om du vill se filmen vänligen vänd dig till Riksarkivet. Filmer som producerats efter januari 2019 finns också tillgängliga på Regeringskansliets Youtubekanal.

PTS har av regeringen fått i uppdrag att främja utbyggnaden av snabbt bredband och konkretisera hur framtida stöd kan utformas effektivt. Nu på fredag överlämnar PTS rapporten till digitaliseringsminister Anders Ygeman.

Pressträff
Tid: Fredag den 17 januari, kl. 13.00.
Plats: Lilla pressrummet, kvarteret Loen, Entré via Rödbodgatan 6.
Insläpp från 12.30.

Ta med presslegitimation. Anmälan görs till pressekreterare Fredrik Persson.

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.