Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Ann Linde, Peter Hultqvist och Mikael Damberg till Folk och Försvar

Publicerad

Utrikesminister Ann Linde, försvarsminister Peter Hultqvist och inrikesminister Mikael Damberg besöker Folk och Försvars Rikskonferens i Sälen den 12-14 januari. Statsråden kommer att hålla anföranden och är tillgängliga för media.

Tid för anföranden

12 januari kl 12:35 Utrikesminister Ann Linde 

13 januari kl 12:30 Försvarsminister Peter Hultqvist

14 januari kl 12:30 Inrikesminister Mikael Damberg 

För mer information är media välkomna att kontakta respektive statsråds pressekreterare.

Mer information om programmet och konferensen finns på Folk och Försvars webbplats: 
https://folkochforsvar.se/themepage/rikskonferensen/

Presskontakt

Natali Sial
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Klara Watmani
Pressekreterare hos utrikesminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00
Toni Eriksson
Pressekreterare hos försvarsminister Peter Hultqvist
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 073-072 83 16
e-post till Toni Eriksson

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.