Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet

Proposition om laddinfrastruktur i byggnader

Publicerad

Regeringen har fattat beslut om en proposition med krav på laddinfrastruktur i byggnader och krav på inspektion av uppvärmningssystem.

I propositionen föreslås ett tekniskt egenskapskrav i fråga om laddning av elfordon för vissa byggnader. Kravet innebär att det vid ny- och ombyggnation av vissa parkeringsplatser ska förberedas för installation av laddpunkter för elfordon. Bestämmelserna införs i plan- och bygglagen. Vidare föreslås att det införs krav på inspektion av vissa uppvärmnings- och luftkonditionerings­system genom ändringar i lagen om energideklarationer samt i plan- och bygglagen.

Regeringen, eller den myndighet som regeringen be­stämmer, föreslås få med­dela föreskrifter om kraven i fråga om ladd­­ning av elfordon för vissa byggnader och krav på inspektioner av uppvärmnings- och luftkonditio­neringssystem.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 15 maj 2020.

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.