Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Uppskjutet: Statsminister Stefan Löfven och utrikeshandelsminister Anna Hallberg besöker Sydafrika

Publicerad

Statsministerns resa till Sydafrika 8-10 mars är uppskjuten med anledning av att han behöver stanna i Sverige för att effektivt och nära kunna leda regeringens arbete med anledning av Covid-19.

Den 8-10 mars besöker statsminister Stefan Löfven Sydafrika. Vid besöket deltar även utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor Anna Hallberg samt en svensk näringslivsdelegation.

Under besöket kommer statsministern att träffa Sydafrikas president Cyril Ramaphosa för bilaterala överläggningar. Statsministern och president Ramaphosa kommer att delta vid den tionde bi-nationella kommissionen (BNC) mellan Sydafrika och Sverige. BNC skapades 1999 som ett forum för dialog om gemensamma frågor inom politik, ekonomi, utbildning, forskning, miljö, klimat och vatten samt mänskliga rättigheter och kultur.

Sverige och Sydafrika har en nära relation och Sydafrika är Sveriges största handelspartner i södra Afrika. Sydafrika är en central regional aktör och också en viktig partner i arbetet med att möta de globala utmaningarna, inte minst i FN och i år då de är ordförande i Afrikanska Unionen.

Under besöket kommer bland annat samarbeten inom handel och investeringar, globala utmaningar, arbetsmarknad, miljö och klimat, energi, forskning och kultur att diskuteras.

För mer detaljer om programmet kontakta pressekreterare Gösta Brunnander.

Obligatorisk föranmälan till pressassistent Frédérique Claise.

Presskontakt

Gösta Brunnander
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Frédérique Claise
Pressassistent, Statsrådsberedningen
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.