Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet

Uppdrag för hög säkerhet i 5G-nätet

Publicerad

Regeringen har idag beslutat att ge Post- och telestyrelsen i uppdrag att kartlägga de främsta hoten mot och riskerna för de svenska elektroniska kommunikationsnäten, särskilt de kommande 5G-näten. PTS ska också föreslå åtgärder för att minska identifierade hot och risker.

- Sverige har infört EU:s skarpaste säkerhetslagstiftning för mobilnäten. Nu ger vi också myndigheterna ett särskilt uppdrag att kartlägga och föreslå åtgärder för att reducera riskerna ytterligare, säger energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman.

PTS får av regeringen i uppdrag att fördjupa och vidareutveckla den nationella riskanalys om 5G som Sverige lämnade till kommissionen den 2 juli 2019. PTS ska också se över de åtgärder som beskrivs i den verktygslåda för 5G-säkerhet som medlemsstaterna, kommissionen och Europeiska cybersäkerhetsbyrån gemensamt tagit fram.

Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet senast den 30 november 2020.

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.