Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet

Uppdrag ges om smarta elnät och laddinfrastruktur

Publicerad

Regeringen gör ändringar i regleringsbreven för Energimyndigheten och Energimarknadsinspektionen för budgetåret 2020. Med ändringarna följer uppdraget att Energimyndigheten tar över ansvaret för den svenska delen av databasen Nobil. Energimyndigheten får dessutom i uppdrag att tillsammans med Energimarknads-inspektionen fortsätta samordna frågor om smarta elnät.

Ansvar för databasen Nobil

I rollen som nationell samordnare för laddinfrastruktur får Energimyndigheten i uppdrag att från 2021 överta ansvaret för den svenska delen av databasen Nobil. I Nobil finns information om publika laddstationer för laddbara fordon. I uppdraget ingår att se till att svenska data matas in, hålls aktuella samt att säkra datakvalitet.

Samordning av frågor kring Smarta elnät

Regeringen ger Energimyndigheten och Energimarknadsinspektionen i uppdrag att fortsätta samordna frågor om smarta elnät som uppföljning av det arbete som bedrivits inom Forum för smarta elnät under perioden 2016 - 2019.

Energimarknadsinspektionen ska även göra en utvärdering av samhällsekonomiska kostnader och nyttor av smarta elnät vid olika scenarier av sammansättningen av elproduktionen i det nordiska elkraftsystemet och av ökad elektrifiering i samhället.

Myndigheternas arbete med smarta elnät ska bedrivas i nära dialog med såväl marknadens aktörer som Infrastrukturdepartementet.

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.