Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet

Anders Ygeman inviger solcellspark i Linköping

Publicerad

På onsdag den 21 oktober inviger energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman solcellsparken i Linköping.

Solcellsparken i Linköping är en gemensam satsning från Alight, Infranode, Tekniska verken i Linköping och Swedbank. Parken som består av 30 000 solcellspaneler på en yta som motsvarar 22 fotbollsplaner driftsattes i juli.

Vid besöket i Linköping kommer Ygeman också att ha ett möte med den regionala bredbandskoordinatorn i region Östergötland för att tala om den fortsatta bredbandsutbyggnaden och de satsningar regeringen gör under de kommande åren.

Media är välkomna att delta under besöken. Föranmälan krävs och görs till Fredrik Persson (se presskontakt).

Invigningen av solcellsparken
Tid: onsdag den 21 oktober, kl. 11.00 – 11.45
Plats: Gärstadverket, längs med E4 söder om Linköping.

Mötet med den regionala bredbandskoordinatorn
Tid: onsdag den 21 oktober, kl 13.45-15.00
Plats: Regionhuset, Sankt Larsgatan 49B

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.