Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 5 februari och 30 november 2021 var hon finansmarknadsminister och biträdande finansminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 5 februari och 30 november 2021 var hon finansmarknadsminister och biträdande finansminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Mikael Damberg och Morgan Johansson i videokonferens med EU:s inrikes- och justitieministrar

Publicerad

Torsdag och fredag den 8–9 oktober deltar inrikesminister Mikael Damberg och justitieminister Morgan Johansson i en informell videokonferens tillsammans med sina kollegor inom EU för att diskutera rättsliga och inrikes frågor. Damberg och Johansson deltar båda dagarna.

Frågor på dagordningen på torsdagen är migration, asyl och polissamarbete. Ministrarna kommer att diskutera de nya förslagen till en migrations- och asylpakt och få en lägesuppdatering om EU:s migrationssamarbete med länderna i Nordafrika och västra Balkan. De kommer också att diskutera hur man kan utveckla det strategiska europeiska polissamarbetet inom EU.

På fredagen ska diskussionerna bland annat fokusera på digital rättvisa och artificiell intelligens, samt grundläggande rättigheter och antisemitism där även jämställdhetsminister Åsa Lindhagen kommer delta. Man ska också tala om bekämpning av sexuella övergrepp mot barn samt få information om hur inrättandet av den europeiska åklagarmyndigheten fortskrider.

Presskontakt

Sofie Rudh
Pressekreterare hos justitie- och inrikesminister Morgan Johansson och pressamordnare på Justitiedepartementet
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 072-545 74 21
e-post till Sofie Rudh
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 5 februari och 30 november 2021 var hon finansmarknadsminister och biträdande finansminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 5 februari och 30 november 2021 var hon finansmarknadsminister och biträdande finansminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 5 februari 2021 var hon jämställdhetsminister samt minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation.

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.