Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsminister Stefan Löfven och utrikeshandelsminister Anna Hallberg i digitalt möte med representanter från några av landets gränsområden

Publicerad

Tisdagen den 24 november 2020 samtalar statsminister Stefan Löfven och utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor Anna Hallberg med representanter från några av landets gränsområden. De kommer att träffa företagare, personal och kommunalråd från Tornedalen, Storlien och Årjäng.

Tid:
Plats: Digitalt via Zoom

Föranmälda journalister kan delta via Zoom. Presslegitimation krävs. Obligatorisk föranmälan senast tisdag 24 november klockan kl.12.00 via formulär på denna sida.

Syftet med mötet är att prata om bland annat det nordiska samarbetets framtid och omställning i kommuner beroende av gränshandeln samt om coronapandemins påverkan och utmaningar i landets gränsområden.

Föranmälda journalister från lokalredaktioner är välkomna att lyssna på samtalet mellan statsministern, utrikeshandelsministern och representanterna från Tornedalen, Storlien och Årjäng. Efteråt är statsråden tillgängliga för lokala medier.

Program:

15.00                   Digitalt möte om gränsområden

                            Tid för media efter mötet

Anmälan

Presskontakt

Frédérique Claise
Pressassistent, Statsrådsberedningen
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mikael Lindström
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Vidar J Lindgren
Pressekreterare hos utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor Anna Hallberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.