Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var han energi- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var han energi- och digitaliseringsminister.

Digital pressträff med inrikesminister Mikael Damberg och digitaliseringsminister Anders Ygeman

Publicerad

I dag, fredag den 11 december, håller inrikesminister Mikael Damberg och digitaliseringsminister Anders Ygeman en gemensam pressträff tillsammans med Sara Byfors, enhetschef på Folkhälsomyndigheten och Morgan Olofsson, kommunikationsdirektör på Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB).

Tid:
Plats: Digital pressträff. Pressträffen webbsänds på regeringen.se och på Regeringskansliets Youtube.

Föranmälda journalister kan få möjlighet att ställa frågor via Zoom. Presslegitimation krävs. Obligatorisk föranmälan senast fredag den 11 december klockan 07.15 via formuläret, se nedan.

Presskontakt

Emma Kvennberg
Presskommunikatör, Justitiedepartementet
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00
Josefin Morge
Pressekreterare, MSB
Telefon 010-240 44 44
e-post till Josefin Morge
Presstjänsten, Folkhälsomyndigheten
Telefon 010-205 21 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var han energi- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var han energi- och digitaliseringsminister.