Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Regeringen beslutar om utfärdande av ändringar i minerallagen

Publicerad

(Ny version) Regeringen har beslutat om utfärdande av ändringar i minerallagen (1991:45) samt om ändringar i mineralförordningen med anledning av spridningen av sjukdomen covid-19 och dess påverkan på gruvnäringen. Ändringarna innebär att giltighetstiden för undersökningstillstånd som var giltiga den 1 juli 2020, men som inte omfattades av lagändringarna som trädde i kraft då, och som fortfarande är giltiga den 1 mars 2021 ska förlängas med ett år.

Ändringarna gäller inte undersökningstillstånd som avser olja eller gasformiga kolväten eller som grundas på en ansökan om stenkol och där stenkol uttryckligen anges i tillståndet.

Till följd av lagändringarna görs ändringar i mineralförordningen som innebär att det införs en skyldighet för bergmästaren att underrätta om att undersökningstillstånd har fått förlängd giltighetstid med ett år enligt de nya bestämmelserna i minerallagen. Underrättelse ska ske genom kungörelse i Post- och Inrikes Tidningar och i en ortstidning. Underrättelse om förlängning ska göras senast den 31 maj 2021.

Samtliga ändringar träder i kraft den 1 mars 2021.

Rättelse

I en tidigare version av pressmeddelandet stod det att regeringen har beslutat om ändringar i minerallagen. Korrekt formulerat är att regeringen har beslutat om utfärdande av ändringar i minerallagen.

Presskontakt

Sara Khatemi
Pressekreterare hos näringsminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.