Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Digitalt seminarium om den våldsbejakande högerextrema miljön och radikalnationalistiska rörelser

Publicerad

I dag klockan 13.00 träffar justitie- och migrationsminister Morgan Johansson och inrikesminister Mikael Damberg representanter från myndigheter, kommuner, universitet och högskola, för att diskutera radikalnationalistiska rörelser i kombination med den våldsbejakande högerextrema miljön i Sverige. Syftet är att skapa en gemensam lägesbild, sprida kunskap och undersöka behovet av ytterligare åtgärder från regeringen.

På mötet deltar representanter från Säkerhetspolisen, Nationellt centrum för terrorhotbedömning, Polismyndigheten, Totalförsvarets forskningsinstitut, Center mot våldsbejakande extremism, Göteborgs universitet/Segerstedtinstitutet, Uppsala universitet, Försvarshögskolan, Hudiksvalls kommun och Vansbro kommun.

Efter seminariets slut klockan 15.00 finns möjlighet för media att göra intervjuer med Morgan Johansson och Mikael Damberg. För mer information och anmälan, kontakta pressekreterarna.

Presskontakt

Sofie Rudh
Pressekreterare hos justitie- och inrikesminister Morgan Johansson och pressamordnare på Justitiedepartementet
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 072-545 74 21
e-post till Sofie Rudh
Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.