Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Mikael Damberg gör digitala besök i Sydamerika om internationell organiserad brottslighet

Publicerad

I dag, onsdag den 28 april klockan 14.00, besöker inrikesminister Mikael Damberg Sveriges ambassader i Colombia, Brasilien och Chile.

Syftet med besöken till ambassaderna är att öka kunskapsinhämtningen och dela erfarenheter om situationen och arbetet mot internationell organiserad brottslighet i regionen. Särskilt fokus under besöken kommer att vara på narkotikans väg till Sverige.

Efter besöken finns möjlighet för media att göra intervjuer med statsrådet mellan kl. 16.00-16.30. För mer information och anmälan, kontakta pressekreterarna.

Presskontakt

Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.