Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressbriefing om covidbevis med Lena Hallengren, Hans Dahlgren och Anders Ygeman

Publicerad

Den 16 juni bjuder socialminister Lena Hallengren in till en pressbriefing om covidbevis tillsammans med energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman och EU-minister Hans Dahlgren. Deltar gör även Mats Snäll från Myndigheten för digital förvaltning samt Annemieke Ålenius från E-hälsomyndigheten.

Tid:
Plats: Digital pressträff. Pressträffen webbsänds på regeringen.se, regeringens instagram och på Regeringskansliets Youtube.

Föranmälda journalister kan få möjlighet att ställa frågor via Zoom. Presslegitimation krävs. Obligatorisk föranmälan senast onsdag den 16 juni kl. 12.00 via formuläret nedan.

Presskontakt

Elin Aarflot
Pressekreterare hos socialminister Lena Hallengren
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 073-274 23 53
e-post till Elin Aarflot
Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00
Darina Agha
Pressekreterare hos EU-minister Hans Dahlgren
Telefon (växel) 08-405 10 00
E-hälsomyndighetens presstjänst
Telefon 010-106 07 98
Presstjänsten hos Myndigheten för digital förvaltning
Telefon 010- 484 73 20

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.