Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.

Svenska och franska ministrar enas om att intensifiera insatserna för att stärka den gröna omställningen

Publicerad

Sveriges miljö- och klimatminister, Per Bolund, jämställdhets- och bostadsminister Märta Stenevi och energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman träffade tidigare i veckan Frankrikes minister för ekologisk omställning, Barbara Pompili, under hennes besök i Stockholm för att diskutera gemensamma insatser för att stärka den gröna omställningen på nationell, europeisk och global nivå.

Med utgångspunkt i det svensk-franska partnerskapet för innovation och gröna lösningar, som undertecknades av Sveriges statsminister Stefan Löfven och Frankrikes president Emmanuel Macron 2017, och uppdaterades 2019, diskuterade ministrarna bland annat hur samarbetet på områdena smarta hållbara städer och förnybar energi kan fördjupas.

Ministrarna uttryckte sitt fortsatta stöd för Parisavtalets 1,5-gradersmål och en gemensam ambition om en framgångsrik 26:e klimatkonferens (COP26) i Glasgow, särskilt genom att främja den europeiska gröna given och den europeiska klimatlagen som kommer att ingå i Frankrikes och Sveriges framtida EU-ordförandeskap. Man diskuterade också frågan om biologisk mångfald, särskilt mot bakgrund av COP15 och den globala ramen för biologisk mångfald efter 2020.

Med fokus på innovationssystem är det svensk-franska partnerskapet för innovation och gröna lösningar en värdefull plattform för att gemensamt utveckla innovativa lösningar på globala utmaningar genom att sammanföra svenska och franska beslutsfattare, nationella organ och näringslivet. Partnerskapet omfattar områden som grön omställning, digitalisering och hälsa.

Diskussionerna utgör en förberedelse inför den kommande översynen och uppdateringen av partnerskapet, som enligt planerna kommer att äga rum senare i år med statsminister Löfven och president Emmanuel Macron.

Presskontakt

Josefin Sasse
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00
Victor Thomsen
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00
Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00
Frida Färlin
Pressekreterare hos jämställdhets- och bostads­minister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering Märta Stenevi
Telefon (växel) 08-405 10 00
Henrik Jalalian
Pressekreterare hos jämställdhets- och bostads­minister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering Märta Stenevi
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 5 februari till den 30 november 2021 var hon jämställdhets-och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering.