Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Uppskjutet: Mikael Damberg reser till Arvika

Publicerad

Med anledning av händelserna i Göteborg är inrikesministerns planerade resa till Arvika i morgon uppskjuten, nytt datum presenteras senare.

I morgon, onsdag den 29 september, reser inrikesminister Mikael Damberg till Arvika för att bland annat besöka lokalpolisen och räddningstjänsten.

Under besöket kommer statsrådet att få information om polisens arbete lokalt med att motverka störande musik från bilar. Inrikesministern kommer under dagen också tillsammans med räddningstjänsten att besöka det nyinstallerade översvämningsskyddet, som är en del av klimatanpassningsarbetet.

Det finns möjlighet för media att göra intervjuer med statsrådet utanför polisstationen i Arvika på Styckåsgatan 10, i morgon klockan 14.00. För mer information och anmälan, kontakta pressekreteraren.

Presskontakt

Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.