Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Per Bolund och Ibrahim Baylan tar emot Biostrategin

Publicerad

I dag, onsdagen den 22 september, överlämnar Fossilfritt Sverige sin Biostrategi för fossilfri konkurrenskraft till miljö- och klimatminister Per Bolund och näringsminister Ibrahim Baylan. Det sker vid ett digitalt presseminarium som arrangeras av Fossilfritt Sverige.

Svante Axelsson, nationell samordnare för Fossilfritt Sverige, leder seminariet och biostrategin presenteras av projektledaren Ebba Willerström Ehrning. Medverkar gör även Anders Egelrud, vd Stockholm Exergi, Jessica Alenius, vice vd BIL Sweden och Magnus Heimburg, vd Preem.

Tid och plats

Tid: 22 september kl. 14.00-15.00.

Plats: Pressträffen arrangeras av Fossilfritt Sverige och webbsänds på deras webbplats via deras Youtubekanal. 

Föranmälda journalister kan få möjlighet att ställa frågor via Zoom. Anmälan sker till Peter G Söderberg på Fossilfritt Sverige.

 

Presskontakt

Josefin Sasse
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminister Per Bolund
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 5 februari 2021 och den 30 november 2021 var han miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 2 oktober 2019 och den 4 februari 2021 var han finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 1 oktober 2019 var han finansmarknads- och konsument­minister, biträdande finansminister.

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Genväg

Följ presseminariet som sänds på Fossilfritt Sveriges webbplats.