Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Utbyggnaden av Polismyndigheten fortsätter – nya lokaler i Nässjö

Publicerad

Regeringen har i dag beslutat att bevilja en framställan från Polismyndigheten om att ingå ett hyresavtal för nya lokaler i Nässjö.

Regeringen fortsätter arbetet med den största satsningen någonsin på Polismyndigheten som bland annat innebär att antalet anställda ska öka med 10 000 fram till och med 2024.

Det är högt prioriterat för regeringen att ge polisen de förutsättningar de behöver för att bedriva sitt viktiga arbete. Genom ett beslut i dag går regeringen Polismyndigheten till mötes vad gäller dess framställan om att få ingå ett 15-årigt hyresavtal för nya lokaler i Nässjö.

– Regeringen ser positivt på att Polismyndigheten utökar sin verksamhet i Nässjö. Det speglar den just nu historiska utbyggnaden av polisen som ska öka tryggheten och minska brottsligheten i hela landet, säger inrikesminister Mikael Damberg.

Preliminärt tillträde är satt till den 1 januari 2023.

Presskontakt

Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.