Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Utredning om effektivare brottsbekämpande verktyg i gränsnära områden överlämnas

Publicerad

I dag, måndag den 29 november kl. 11.00, överlämnar utredare Stefan Reimer, justitieråd i Högsta domstolen, betänkandet Åtgärder i gränsnära områden till inrikesminister Mikael Damberg. Utredningen har haft i uppdrag att ta ställning till om polisen har tillräckligt effektiva verktyg i gränsnära områden för att bland annat säkerställa den svenska förmågan att bekämpa brott. En del av utredningen ingår i regeringens 34-punktsprogram med åtgärder mot gängkriminaliteten.

Tid:
Plats: Lilla Pressrummet, ingång via grinden på Karduansmakargatan eller digitalt via Zoom.

Föranmälda journalister kan delta på plats vid pressträffen i Lilla Pressrummet, ingång via grinden på Karduansmakargatan eller digitalt via Zoom. Presslegitimation krävs. Obligatorisk föranmälan senast måndag 29 november klockan 09.30 via formuläret, se nedan. Inpassering från kl. 10.30. Under pressträffen kommer de som är på plats i Lilla Pressrummet vara de som först ställer frågor och genomför enskilda intervjuer. Journalister som deltar digitalt kommer att få praktisk information via mejl. Pressträffen sänds även via regeringen.se och Regeringskansliets Youtube.

Anmälningstiden har gått ut.

Presskontakt

Linn Nilsson
Presskommunikatör, Justitiedepartementet
Telefon 08-405 11 35
e-post till Linn Nilsson
Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.