Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

I dag firar vi Förenta nationernas 70-årsdag och Sveriges FN-medlemskap

Publicerad

I dag firar vi FN-dagen. Vi gör det i en värld som är mer osäker än på länge och där FN behövs mer än någonsin. Globala kriser och utmaningar kräver gemensamma lösningar.

Biståndsminister Isabella Lövin, statsminister Stefan Löfven, utrikesminister Margot Wallström
Biståndsminister Isabella Lövin, statsminister Stefan Löfven, utrikesminister Margot Wallström Foto: Martina Huber/Regeringskansliet

Sverige är redo att ta sin del av ansvaret. Det är därför Sverige stärker FN-engagemanget och det är därför som vi kandiderar till säkerhetsrådet 2017/18.

Sveriges FN-politik bidrar till fred, säkerhet, hållbar utveckling och jämställdhet. Det är en del av en solidarisk utrikespolitik och ett sätt att möta kriser som påverkar oss.

Sverige tillhör toppbidragarna till FN. Vi bidrar genom personal i fredsinsatser, bistånd, klimatfinansiering och humanitärt arbete. Vi bidrar med engagemang, resurser och idéer.

Vi ställer också tydliga krav på ett modernt, effektivt, transparent och legitimt FN som är rustat att ta sig an framtidens utmaningar och ta vara på dess möjligheter.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.