UD Legaliseringar
Uppdaterad
På UD legaliseras svenska handlingar som är begärda av eller ska uppvisas för en utländsk myndighet. En legalisering är en stämpel som intygar att namnteckningen på ett dokument är äkta. En legalisering kan göras på svenska, engelska, franska och spanska.
Nya regler från 1 juli 2025
Information om nya regler för legalisering från den 1 juli 2025:
1. Uppenbart lagstridigt syfte – Legalisering får inte ske om det är uppenbart att riktigheten av handlingen kan ifrågasättas eller att legaliseringen kan komma att användas för lagstridiga syften.
2. Bestyrkta kopior i vissa fall – Legalisering får inte ske av notarius publicus bestyrkande av kopia eller annat intygande om originalhandlingen är försedd med eller kan förses med behörig persons underskrift.
3. Språk – Legalisering får enbart ske om handlingen är skriven på eller översatt till svenska eller engelska.
4. Särskild försäkran – Översättningar gjorda av icke auktoriserade översättare ska förses med en försäkran på heder och samvete inför notarius publicus att översättningen är korrekt och sanningsenlig. Försäkran ska bifogas.
En legalisering innebär att UD intygar att en namnteckning och sigill/stämpel på en svensk handling är äkta samt i vilken egenskap undertecknaren har skrivit på. En legalisering säger alltså ingenting om innehållet i handlingen. Efter det att UD har legaliserat handlingen ska den vanligen också bestyrkas av den utländska ambassaden i Stockholm, som företräder det land där handlingen ska användas.
UD utfärdar inte apostille utan hänvisar till Notarius Publicus (se fråga D längre ner på sidan).
Varje handling som ska legaliseras måste vara försedd med en stämpel, tjänstemannens namnunderskrift i original samt ett namnförtydligande.
- allmänna handlingar från en statlig svensk myndighet
- betyg/intyg från universitet och högskolor
- dokument/handlingar från Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen
- dokument/handlingar från Riks- och landsarkivet
- dokument/handlingar som inte är utfärdade i Sverige och som har bestyrkts av respektive lands ambassad/konsulat i Sverige
- namnunderskrift från läkare, legitimerad apotekare, legitimerad veterinär, barnmorska och andra av Socialstyrelsen eller Jordbruksverket legitimerade yrken
- registerutdrag och andra polisiära handlingar
- svenska dokument/handlingar undertecknade av Notarius Publicus
- svenska dokument/handlingar (faktura, momsredovisning, ursprungscertifikat, registrering av varumärke och andra import- och exportdokument) undertecknade av svenska handelskammare
- vigselbevis/vigselattest från borgerliga vigselförrättare
- översättningar gjorda av en auktoriserad translator utsedd av Kammarkollegiet. En förteckning över auktoriserade translatorer finns på Kammarkollegiets webbplats Kammarkollegiets webbplats.
- kopia, som saknar namnunderskrift i original
- handling utfärdad av privatperson
- fullmakter
- betyg/handlingar från andra skolor än universitet och högskolor
- faktura, momsredovisning, ursprungscertifikat, registrering av varumärke och andra import- och exportdokument (dessa kan även bestyrkas av handelskammaren)
- handlingar från banker, advokater, privata företag
- handlingar från landstingsarkiv och kommunala arkiv
- vigselbevis från icke borgerliga vigselförrättare (svenska kyrkan, utländska trossamfund i Sverige)
- handling som är översatt av en översättare som inte är auktoriserad av Kammarkollegiet.
Utrikesdepartementet utfärdar inte apostille. Från och med 1 januari 2005 har enbart notarius publicus rätt att utfärda apostille i Sverige. När en handling försetts med apostille är den undantagen från varje form av bestyrkande, det vill säga att inget ytterligare godkännande/legalisering krävs. En förteckning över länder som har anslutit sig till Apostillekonventionen finns på Haag-konferensens webbplats.
Enligt en EU-förordning är vissa officiella handlingar och bestyrkta kopior av dessa undantagna från legalisering och apostille inom EU från och med den 16 februari 2019.
Om undantaget från legalisering och apostille-stämpel inom EU
Varje legalisering, det vill säga varje namnteckning jämte sigill/stämpel på en handling som ska intygas, kostar 255 kronor.
För att legalisera handlingar så är du eller ett ombud, välkommen att besöka oss under våra öppettider under vardagar, måndag – torsdagar mellan kl. 09:00-11:00 för att få dina handlingar legaliserade. Vi har inte tidsbokning, utan det är drop-in under dessa angivna tider.
Vår expedition finns på Malmtorgsgatan 3 A i Stockholm. Legaliseringen görs medan du väntar, max sex legaliseringar per besök (fler än sex handlingar som lämnas in kan hämtas efter ett par arbetsdagar). Det går bra att någon annan går ditt ärende, ingen fullmakt behövs och du behöver inte komma in personligen. Vid besök på expeditionen betalas avgiften på plats med betal- eller kreditkort.
Om du eller ombud inte kan uppsöka oss så kan du skicka dokument till oss via postförskott (endast inom Sverige)
- Innan du skickar dokumenten
Kontrollera att de uppfyller kriterierna för legalisering. Du hittar detaljerad information på vår hemsida. - Skicka med följande uppgifter tillsammans med dina handlingar
- Namn, adress och telefonnummer till den person som ska hämta ut postförskottet
- Vilka dokument du vill få legaliserade
- För vilket land/ambassad handlingarna ska användas - Skicka dina dokument till
UD Legaliseringar
103 39 Stockholm
Avgifter:
- Postombudets avgift: 125 kr
- Kostnad för legalisering: 255 kr per legalisering
Du betalar hela beloppet när du hämtar ut dina dokument på närmaste utlämningsställe.
Avgiften betalas på plats med betal- eller kreditkort.
UD kan inte avgöra vilka handlingar du behöver få legaliserade. Det kan bara den utländska myndigheten svara på.
Nej, UD översätter inga handlingar. Översättningar kan göras av en auktoriserad translator utsedd av Kammarkollegiet. En förteckning över auktoriserade translatorer finns på Kammarkollegiets webbplats Kammarkollegiets webbplats.

Information in English
Kontaktinformation
Ring oss:
Telefon 08-405 51 00
Tisdag klockan 13.00–15.00
Besök oss:
Malmtorgsgatan 3 A, Stockholm
Helgfria vardagar måndag–torsdag, klockan 09.00–11.00
Skicka e-post:
[email protected]
Skicka dokument med post (endast inom Sverige)
Nu kan du återigen skicka dokument till oss med post.
Så här gör du:
1. Kontrollera dokumenten: Se till att de uppfyller kriterierna för legalisering. Mer information finns på vår hemsida.
2. Skicka med följande uppgifter:
• Namn, adress och telefonnummer till den som ska hämta ut postförskottet
• Vilka dokument du vill få legaliserade
• För vilket land/ambassad handlingarna ska användas
3. Adress:
UD Legaliseringar
103 39 Stockholm
Avgifter:
• Postombudets avgift: 125 kr
• Legalisering: 255 kr per dokument
Du kommer få ett SMS med information om när och var du kan hämta dina dokument. Du betalar när du hämtar. Med anledning av postgången så är det svårt att säga när du kommer få tillbaka dina dokument, men en genomsnittlig tid är 1–2 veckor.