Begränsning av avdragsrätten för underskott från tidigare år Prop. 2021/22:93
Publicerad
I propositionen föreslås en särskild begränsningsregel som innebär att möjligheten att dra av tidigare års underskott efter en ägarförändring upphör i sin helhet om underskotten har utgjort det övervägande skälet till att ägarförändringen har skett.
Ladda ner:
Bedömningen av om underskotten har utgjort det övervägande skälet till ägarförändringen ska göras med hänsyn till omständigheterna. Det ska särskilt beaktas om det i förvärvet inte har ingått något företag som innehar andra tillgångar eller rättigheter än kontanter och fordringar på företag som ingick i samma koncern som underskottsföretaget före ägarförändringen, eller något företag som bedriver rörelse. Syftet med bestämmelserna är att motverka handel med underskottsföretag och att beloppsspärren kringgås.
De nya bestämmelserna föreslås träda i kraft den 1 maj 2022 och
tillämpas vid ägarförändringar som sker efter den 10 juni 2021. Förslaget har den 10 juni 2021 aviserats i en skrivelse till riksdagen
(skr. 2020/21:212). Regeringen anser att det finns särskilda skäl för att
med stöd av undantagsbestämmelsen i 2 kap. 10 § andra stycket
regeringsformen tillämpa de föreslagna bestämmelserna från och med
dagen efter det att skrivelsen har överlämnats till riksdagen, dvs. från och med den 11 juni 2021.