Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Ny ordförande i ESO

Publicerad

Finansminister Magdalena Andersson har utsett Karolina Ekholm som ny ordförande i Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi (ESO).

ESO har till uppgift att bredda och fördjupa underlaget för framtida finanspolitiska och samhällsekonomiska avgöranden. Arbetet bedrivs huvudsakligen genom att experter ges i uppdrag att genomföra kvalificerade studier. Expertgruppen anger riktlinjer för verksamheten, prioriterar studieområden och beslutar om publicering av rapporter. Arbetet leds av ordföranden och består i övrigt av sju ledamöter med bakgrund inom olika discipliner och offentlig förvaltning.

- Karolina Ekholms forskningsbakgrund och erfarenhet av flera centrala ekonomiska institutioner gör henne mycket väl lämpad för att leda ESO:s arbete med att undersöka viktiga finanspolitiska och samhällsekonomiska frågeställningar, förklarar finansminister Magdalena Andersson.

Karolina Ekholm är professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet och har tidigare bland annat arbetat som vice riksbankschef och statssekreterare vid Finansdepartementet. Karolina Ekholm tillträder den 1 januari 2021. Hon efterträder ESO:s nuvarande ordförande Hans Lindblad, vars förordnande löper ut.

- Jag vill i samband med detta också tacka Hans Lindblad för hans insatser och stora engagemang som mångårig ordförande i ESO, säger Magdalena Andersson.

Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi

För frågor om ESO:s verksamhet, kontakta ESO:s kansli

Presskontakt

Johan Ekström
Pressekreterare hos finansminister Magdalena Andersson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Lena Unemo
Kanslichef på ESO
Telefon 08-405 82 80
e-post till Lena Unemo

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.