Statens offentliga utredningar från Socialdepartementet
Stärkt tillsyn och uppföljning – förslag för att motverka oegentlig läkemedelsförskrivning SOU 2026:19.
Publicerad

Utredningen om läkemedelsförskrivning har i sitt slutbetänkande bland annat utrett vissa frågor om dokumentation, begränsningar och tillsyn avseende läkemedelsförskrivningar. Meningen har varit att motverka felaktiga läkemedelsförskrivningar och förhindra att offentliga medel går till kriminella och oseriösa aktörer.
Ladda ner:
Utredningen lämnar i betänkandet bland annat förslag som innebär att:
- IVO, TLV och regionerna får tillgång till fler uppgifter för att kunna bedriva en mer effektiv tillsyn och uppföljning av läkemedelsförskrivning och läkemedelshantering,
- Interimistiska beslut om att återkalla legitimation och begränsa förskrivningsrätten ska fattas av IVO istället för av HSAN. För beslut om interimistisk indragning eller begränsning av förskrivningsrätt ska beviskravet sänkas, för att IVO ska ha möjlighet att agera den skyndsamhet som behövs,
- Utökade möjligheter för IVO att ingripa vid tillsyn av förskrivare
- Arbetsplatskoder ersätts av förmånskoder och bestämmelserna om tilldelning och återkallelse av koderna förtydligas,
- Läkemedelsverket, IVO och TLV ges i uppdrag att skapa en samverkansstruktur som syftar till att utveckla uppföljning och tillsyn av läkemedelsförskrivningen och apoteksmarknaden.