Utvecklingen i Mellanöstern är allvarlig och kan snabbt förvärras
Publicerad
UD har under det senaste dygnet fattat en rad beslut om reseavrådan (Israel, Palestina, Bahrain, Kuwait, Qatar och Förenade arabemiraten).
Resenärer och svenskar i regionen uppmanas att följa händelseutvecklingen noga, ta del av de svenska ambassadernas reseinformation, ladda ner appen UD Resklar, registrera sig på svensklistan, följa de lokala föreskrifterna samt hålla kontakt med anhöriga.
Svenskar vars resa påverkas uppmanas att ta kontakt med sitt flygbolag eller researrangör för frågor som gäller bland annat ombokning av biljetter för att få den bästa hjälpen hem till Sverige.
UD har förstärkt bemanningen för den konsulära jouren, men det kan ibland ta tid att komma fram givet omvärldshändelser.
UD följer utvecklingen mycket noggrant i nära samråd med ambassaderna i regionen.