Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Finansdepartementet

Nu är återhämtningen i svensk ekonomi i gång

Publicerad

Efter en svag start på året har aktiviteten i svensk ekonomi ökat och en konjunkturåterhämtning har påbörjats. Den inhemska efterfrågan, stärkt av en expansiv finanspolitik, har varit drivande i återhämtningen och väntas vara det även nästa år. Finansminister Elisabeth Svantesson har presenterat en ny prognos över den ekonomiska utvecklingen.

Ladda ner:

Återhämtningen i svensk ekonomi har påbörjats

BNP-tillväxten har utvecklats något starkare än väntat och återhämtningen har påbörjats. Framöver är det framför allt den inhemska efterfrågan som bedöms driva tillväxten. Stigande inkomster och ett uppdämt konsumtionsbehov väntas bidra till en fortsatt ökande konsumtion för hushållen 2026. Även näringslivets investeringar bedöms växa i snabbare takt än de senaste åren.

Arbetslösheten är fortsatt hög men väntas vid inledningen av 2026 gradvis minska i takt med att efterfrågan på arbetskraft stiger.

 – Nu är återhämtningen i svensk ekonomi i gång. Genom att se till att alla får mer pengar i plånboken, samtidigt som vi gör satsningar på offentlig konsumtion och investeringar stöttar finanspolitiken återhämtningen och lågkonjunkturen bedöms vara över 2027, säger finansminister Elisabeth Svantesson.

Starkare utveckling i världsekonomin än väntat

Effekterna av amerikanska importtullar på världsekonomin har hittills blivit mindre än befarat. Den handelspolitiska osäkerheten har minskat något, men är fortsatt förhöjd. Osäkerheten väntas dock ge avtryck längre fram och i världsekonomin väntas växa i måttlig takt framöver.

Presskontakt

Klara Söderberg
Pressekreterare hos finansminister Elisabeth Svantesson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-108 90 82
e-post till Klara Söderberg
Dalila Alibasic
Pressekreterare hos finansminister Elisabeth Svantesson
Mobil 076-773 48 17
e-post till Dalila Alibasic

Webb-tv

Du kan följa sändningen direkt eller se den i efterhand på regeringen.se eller på Regeringskansliets Youtubekanal.

Laddar...