Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Socialdepartementet

Beatrice Ask förordnas som särskild utredare för att stärka tryggheten i äldreomsorgen

Publicerad

Regeringen beslutade den 11 juni om att tillsätta utredning för att stärka tryggheten och säkerheten för äldre inom äldreomsorgen (dir. 2026:47). Utredningen ska bland annat ta fram förslag på hur missförhållanden och övergrepp mot äldre kan förebyggas, och hur äldre ska kunna välja kön på personalen.

- Tryggheten och säkerheten för äldre kräver ett ständigt utvecklings- och förbättringsarbete i äldreomsorgen och utredningen är ett led i detta arbete. Jag är därför mycket glad över att Beatrice Ask, med sin gedigna erfarenhet inom kriminalpolitik, kommer att leda denna utredning, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

Utredaren ska bland annat:

  • Lämna förslag på hur äldre ska kunna välja kön på omsorgspersonal,
  • föreslå ytterligare åtgärder för att stärka tryggheten i äldreomsorgen,
  • analysera hur missförhållanden och övergrepp kan förebyggas, upptäckas och hanteras,
  • undersöka behovet av förstärkta utbildningsinsatser för personal,
  • ta ställning till möjligheten att välja bort viss omsorgspersonal vid legitima skäl,
  • lämna nödvändiga lagförslag.

Uppdraget ska redovisas senast den 11 juni 2027.

Beatrice Ask är i dag bland annat ordförande i Finansinspektionens styrelse och Stiftelsen Allmänna Barnhuset. Hon har lång erfarenhet av rättsfrågor och har tidigare varit justitieminister, riksdagsledamot och landshövding.

Presskontakt

Denice Sigvardsson
Politiskt sakkunnig hos äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-721 01 75
e-post till Denice Sigvardsson
Laddar...