Hoppa till huvudinnehåll
Lagrådsremiss från Finansdepartementet

Förändringar i förfarandet för kupongskatt

Publicerad

I lagrådsremissen föreslås att kupongbolag får möjlighet att lämna uppgifter om kupongskatt elektroniskt till Skatteverket. Uppgifterna ska lämnas på ett fastställt formulär.

Ladda ner:

De kupongbolag som föredrar att lämna uppgifter till Skatteverket på papper ska även fortsättningsvis kunna göra det. Det föreslås att uppgift om hemortskommun inte längre ska behöva anges. I lagrådsremissen föreslås även slopade bestämmelser om att blanketterna ska vara ordnade kommunvis och att blanketter där kupongskatt innehållits ska vara skilda från övriga blanketter när de lämnas till Skatteverket.

Det föreslås vidare att Skatteverket ges nya föreläggandemöjligheter. Den som är eller kan antas vara skyldig att lämna uppgifter om kupong-skatt ska kunna föreläggas att lämna uppgift för kontroll av hans eller hennes uppgiftsskyldighet. Skatteverket ska även få förelägga någon annan att lämna uppgift för kontroll av att annan än den som föreläggs har fullgjort sin uppgiftsskyldighet (s.k. tredjemansföreläggande). 

Syftet med förslagen är att minska den regelbörda som följer av att uppgifter om kupongskatt måste lämnas på papper samt att effektivisera Skatteverkets kontroll. Att kupongbolagen kan lämna uppgifter elektroniskt till Skatteverket förenklar för uppgiftslämnaren och minskar risken för fel, samtidigt som det underlättar hanteringen hos Skatteverket. De administrativa kostnaderna för kupongbolagen och Skatteverket förväntas minska. Nya möjligheter att förelägga kommer att effektivisera Skatteverkets kontroll av kupongskatt och underlätta för aktiebolag när Skatteverket beslutar om ett föreläggande i stället för revision.

Bestämmelserna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Laddar...