Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Artikel från Socialdepartementet

Hearing om delbetänkandet Ingen regel utan undantag – en trygg sjukförsäkring med människan i centrum

Publicerad

Den 3 maj 2019 bjöd Socialdepartementet in till en hearing avseende delbetänkandet ”Ingen regel utan undantag” i den av regeringen tillsatta utredningen ”En trygg sjukförsäkring med människan i centrum” (SOU 2019:2). Hearingen blev ett tillfälle för remissinstanser att lämna synpunkter på delbetänkandet, och gjorde det möjligt att samla in eventuella synpunkter som är av relevans för utredningens fortsatta arbete.

Inledning

Utredningen om en trygg sjukförsäkring med människan i centrum presenterar delbetänkandet

LO-TCO Rättsskydd

Sveriges Läkarförbund

TCO

Karolinska Institutet, Avdelningen för försäkringsmedicin

Inspektionen för Socialförsäkringen

LO

Svenskt Näringsliv

Karolinska Institutet, Enheten för interventions- och implementeringsforskning inom arbetshälsa

Försäkringskassan

Frågor till utredningen

Avslutning

Arkiverade filmer finns hos Riksarkivet

Här fanns tidigare en eller flera filmer publicerade. Filmer sparas vanligtvis i sex månader på regeringen.se. Därefter arkiveras de hos Riksarkivet. Om du vill se filmen vänligen vänd dig till Riksarkivet. Filmer som producerats efter januari 2019 finns också tillgängliga på Regeringskansliets Youtubekanal.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Prenumerera på Socialdepartementets nyheter