Ett globalt pandemifördrag och det internationella hälsoreglementet (IHR)
Publicerad
Inom ramen för Världshälsoorganisationen, WHO, och genom beslut av WHO:s 194 medlemsländer finns nu ett globalt pandemifördrag. WHO:s medlemsländer har också gjort en översyn av det internationella hälsoreglementet, IHR. Syftet är att stärka den internationella beredskapen inför pandemier och andra hot mot hälsan.
Ändringarna av IHR och pandemifördraget är antagna
Efter tre års förhandlingar kunde WHO:s generalförsamling den 20 maj 2025 (WHA78) enas om att anta ett globalt pandemifördrag.
Vid WHO:s generalförsamling den 1 juni 2024 (WHA77) avslutades även förhandlingarna om IHR och ett paket med ändringsförslag kunde antas.
WHO:s roll i den globala hälsosäkerheten och gällande internationella regelverk
Det multilaterala samarbetet är helt centralt för bekämpningen av pandemier och andra stora hälsokriser eftersom hälsokriser sprids över landsgränser och därför kräver gemensamma åtgärder. I denna process har WHO en central roll som den ledande och samordnande myndigheten vid hanteringen av globala utmaningar som rör hälsan. Med stöd av sin konstitution kan WHO på begäran också bistå medlemsländerna i hälsokriser.
IHR är det viktigaste internationella avtalet och grunden för samarbetet. Det är ett legalt bindande ramverk vars syfte är att förebygga, bekämpa och hantera gränsöverskridande hälsohot. IHR omfattar samtliga allvarliga hälsohot, såväl kemiska, biologiska som radionukleära hot, oavsett om dessa sprids avsiktligt eller oavsiktligt. Genom IHR har avtalsparterna förbundit sig att vidta åtgärder för att stärka ländernas beredskap för att förebygga, identifiera och bekämpa olika hälsohot. Parterna ska också rapportera om hot som upptäcks.
I Sverige har IHR genomförts genom bland annat en lag och en förordning.
Målet är en starkare beredskap inför pandemihot
WHO:s medlemsländer har bedömt att man behöver stärka det internationella regelverket för att ha beredskap inför pandemier och andra hot mot hälsan. I december 2021 beslöt WHO:s generalförsamlings specialsession att tillsätta ett mellanstatligt förhandlingsorgan för att förbereda ett fördrag om beredskapen inför och hanteringen av pandemier, och de mellanstatliga avtalsförhandlingarna inleddes i februari 2022. Syftet med pandemifördraget är att stärka förebyggandet av, beredskapen inför och hanteringen av pandemihot.
Parallellt med förhandlingarna om det nya pandemifördraget har WHO:s medlemsländer också förhandlat om ändringar i IHR med syftet att stärka vissa delar i det gällande avtalet.
WHO:s medlemsländer deltog i förhandlingarna av pandemifördraget. Sverige deltog i de förhandlingarna som en del av Europeiska unionen, som beredde gemensamma ståndpunkter för förhandlingarna. Svenska ståndpunkter bereddes med många andra departement och det skedde också konsultationer med intressegrupper. Riksdagen hölls i sedvanlig ordning informerad om hur förhandlingarna gick.
 
            