Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Digital pressbriefing med Morgan Johansson och Mikael Damberg om narkotika, skjutningar och gängkriminalitet

Publicerad

I dag, onsdag den 12 maj, höll justitie- och migrationsminister Morgan Johansson och inrikesminister Mikael Damberg en digital pressbriefing tillsammans med Martin Petersson, chef för Tullverkets kontrollavdelning.

Ladda ner:

Arkiverade filmer finns hos Riksarkivet

Här fanns tidigare en eller flera filmer publicerade. Filmer sparas vanligtvis i sex månader på regeringen.se. Därefter arkiveras de hos Riksarkivet. Om du vill se filmen vänligen vänd dig till Riksarkivet. Filmer som producerats efter januari 2019 finns också tillgängliga på Regeringskansliets Youtubekanal.

Under pressbriefingen berättade Tullverket om hur de arbetar för att upptäcka narkotikasmuggling och hur det kan bidra till att stoppa de kriminella nätverk som ligger bakom smugglingen. Det gavs även en uppdaterad lägesbild om skjutningar och gängkriminalitet utifrån ny statistik under dagens pressbriefing.

Presskontakt

Madelene Bergsten
Presskommunikatör, Justitiedepartementet
e-post till Madelene Bergsten
Nadja Yusuf
T.f. pressekreterare hos justitie- och migrationsminister Morgan Johansson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00
Martin Höglund
Pressekreterare hos Tullverket
Mobil 079-065 54 74
e-post till Martin Höglund

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressträffen webbsänds

Du kan följa pressträffen live eller se den i efterhand på regeringen.se eller på Regeringskansliets Youtubekanal.