Skolelevers attityder kring rasism och intolerans har undersökts
Publicerad
Tisdag den 17 februari tar Nina Larsson, jämställdhetsminister med bland annat ansvar för arbetet mot rasism och diskriminering, emot en ny rapport om svenska skolelevers attityder och utsatthet. Rapporten presenteras i samband med ett seminarium på myndigheten Forum för levande historia.
I juni 2023 fick Forum för levande historia i uppdrag att genomföra en studie av svenska skolelevers attityder kring intolerans. I uppdraget ingick att undersöka elevernas attityder gentemot utsatta grupper som till exempel invandrare, judar, muslimer, romer och hbtqi-personer.
Studien ska bland annat visa om det finns skillnader i attityder utifrån ålder, kön, socioekonomisk bakgrund och utbildning. Den ska också bidra till ökad kunskap om ungdomars upplevda utsatthet för olika former av rasism och intolerans. Resultatet från rapporten kan jämföras med tidigare studier som myndigheten har genomfört under åren 2004, 2009 och 2014.
Rapporten presenteras och överlämnas till jämställdhetsminister Nina Larsson i samband med ett seminarium på myndigheten Forum för levande historia den 17 februari 2026.
Vid frågor och intervjuförfrågningar, kontakta jämställdhetsministerns presskontakt.
Presskontakt
Pressekreterare hos jämställdhetsminister Nina Larsson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-112 99 76
e-post till Natalia Rylander