Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Anstalten i Haparanda byggs ut för att dubbla kapaciteten

Publicerad

Regeringen har beslutat att Kriminalvården får ingå hyresavtal för en utbyggnad av anstalten i Haparanda. Avtalen möjliggör en fortsatt kapacitetsutbyggnad av anstalten.

De två hyresavtal som regeringen har godkänt omfattar upp till 80 nya platser vid anstalten. De åtgärder som möjliggörs genom avtalen är viktig del i utökningen av Kriminalvårdens kapacitet.

Det ena avtalet har en löptid på 25 år och avser nybyggnation av lokaler som skapar nya platser, samt kompensatoriska åtgärder. Det tioåriga hyresavtalet avser ombyggnation av befintliga lokaler för kök och en boendeavdelning. Dessa åtgärder är en förutsättning för att kapacitetsutökningen på anstalten ska kunna genomföras.

Anstalten i Haparanda har i dag 63 platser. De aktuella avtalen innebär bland annat att 40 nya bostadsrum tillkommer, vilket vid full beläggning ger 80 nya boendeplatser. När projektet är slutfört kommer anstalten att ha totalt 143 platser.

Sammantaget innebär dagens beslut 80 nya platser i Kriminalvården. Sedan regeringen tillträdde har därmed beslut fattats om hyresavtal som möjliggör över 6 700 nya platser i Kriminalvården. Det motsvarar drygt nio anstalter i samma storlek som Kumlaanstalten.

Presskontakt

Ebba Koril
Pressekreterare hos justitieminister Gunnar Strömmer
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-126 49 29
e-post till Ebba Koril
Laddar...