Totalt 5 träffar.
-
Remiss av promemorian En ny miljöprövningsmyndighet, KN2025/01878
Här kan du ta del av svaren från dem som har ombetts att svara på remissen Ny myndighet för miljöprövning. Övriga yttranden finns tillgängliga i departementet.
Publicerad · Uppdaterad · Remiss från Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Ny myndighet för miljöprövning, KN2025/01878
I promemorian föreslås de författningsbestämmelser som krävs för att en ny myndighet för miljöprövning, Miljöprövningsmyndigheten, ska ta över de ärenden som i dag handläggs av länsstyrelsernas miljöprövningsdelegationer.
-
Miljötillståndsutredningen får nytt tilläggsdirektiv
Miljötillståndsutredningen tillsattes i juni 2023. Utredningens uppdrag var att ta ett helhetsgrepp om den svenska miljöprövningen enligt miljöbalken. Miljötillståndsprocesserna behöver förenklas och förkortas genom att göra prövningen mer flexibel, effektiv och förutsebar. Utredaren presenterade sitt betänkande för regeringen vid en pressträff den 21 januari 2025.
-
Tilläggsdirektiv till Miljötillståndsutredningen (KN 2023:02), Dir. 2025:2
Regeringen beslutade den 8 juni 2023 kommittédirektiv om förenklade och förkortade tillståndsprocesser enligt miljöbalken (dir. 2023:78). Uppdraget skulle enligt direktiven redovisas senast den 15 december 2024. Uppdraget ändras genom att utredningstiden förlängs och nya uppgifter ges till utredningen.
Publicerad · Kommittédirektiv, Rättsliga dokument från Klimat- och näringslivsdepartementet, Regeringen
-
En ny samordnad miljöbedömnings- och tillståndsprövningsprocess, SOU 2024:98
Utredningens uppdrag har varit att se över och lämna förslag på hur tillståndsprövningen enligt miljöbalken kan förenklas och förkortas genom att göra prövningen mer flexibel, effektiv och förutsebar.
Publicerad · Rättsliga dokument, Statens offentliga utredningar från Klimat- och näringslivsdepartementet
