Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Artikel från Finansdepartementet

Förslag om en justerad beräkning av bilförmån till riksdagen

Publicerad

Regeringen har överlämnat en proposition till riksdagen med förslag om att justera schablonen som används för att beräkna värdet av bilförmån. Justeringen görs för att förmånsvärdet bättre ska spegla kostnaden av att ha en privatägd bil i enlighet med lagstiftningens intentioner. Förslaget är en del av den gröna skatteväxlingen och aviserades i budgetpropositionen för 2021. Förslaget bygger på en överenskommelse mellan regeringspartierna, Centerpartiet och Liberalerna.

Förslaget innebär att två delbelopp i schablonberäkningen ändras. Det handlar om det prisrelaterade beloppet och det ränterelaterade beloppet. I och med ändringarna kommer bilarnas genomsnittliga värdeminskning speglas mer korrekt jämfört med i dag samtidigt som även räntekostnaden vid lånefinansiering av bilköp beaktas.

Bakgrunden till förslaget är att schablonberäkningen som gäller i dag ofta ger ett förmånsvärde som klart understiger den faktiska kostnaden av att inneha bilen. Undervärderingen innebär att skattesystemet premierar fossildrivna bilar i förhållande till andra varor och tjänster. Det innebär också att skattesystemet gynnar bilförmån i förhållande till kontant lön.  

Förslaget föreslås träda i kraft den 1 juli 2021 och avser nya förmånsbilar, det vill säga bilar som registreras efter lagens ikraftträdande. Den justerade bilförmånsberäkning föreslås också gälla för bilar som är registrerade utomlands och som inte är skattepliktiga här i landet.

Förslaget beräknas öka skatteintäkterna 2021 med omkring 150 miljoner kronor. På några års sikt, när hela förmånsbilflottan berörs av regeländringen, beräknas förslaget öka skatteintäkterna med ca 2,3 miljarder kronor per år.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.