Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Palm ska utreda svenskarnas tänder

Publicerad

Veronica Palm får regeringens uppdrag att leda utredningen om Ett tandvårdssystem för jämlik tandhälsa. Utredningen ska titta på hur man kan minska skillnaderna i tandhälsa hos befolkningen.

Veronica Palm har lång erfarenhet som riksdagsledamot. Hon har varit viceordförande i bland annat socialförsäkringsutskottet och socialutskottet och ordförande i civilutskottet. Erfarenheten från socialförsäkringsutskott och Socialutskott är viktig kunskap för de frågeställningar utredningen har att hantera, samt kunskap om lagstiftningsprocessen på tandvårdsområdet.

– Veronica Palm har stor erfarenhet vad gäller politiska processer och ett stort engagemang i jämlikhetsfrågor. Jag är glad över att hon vill leda den här viktiga utredningen och ser fram emot att ta del av deras förslag när de är klara, säger Socialminister Annika Strandhäll.

– Det känns väldigt roligt och viktigt att få leda den här utredningen om en mer jämlik tandhälsa. Jag ser fram emot att göra ett grundligt arbete där vi kan hitta lösningar för att utrota ojämlikheten i tandhälsa och säkerställa att alla har råd att gå till tandläkaren, säger Veronica Palm.

Utredningen ska lämna sitt slutbetänkande senast den 1 mars 2020.

Mer information om utredningen finns här.

Presskontakt

Adriana Haxhimustafa
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00
Victor Harju
Pressekreterare hos socialminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.