Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Peter Eriksson inviger digital satsning i Abisko

Publicerad

Lördag den 16 juni deltar bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson i invigningen av en ny app om Norrbottenfjällens statliga leder. Invigningen sker i Abisko Naturum som också har en ny utställning om fjällandskap i förändring. Svenska Turistföreningen (STF) inviger också en ny Kungsledsportal.

Tid:
Plats: Naturum Abisko

Mobilappen "Norrbottens naturkarta" har tagits fram av Länsstyrelsen Norrbotten och syftar till att digitalisera information och inspiration till Norrbottens finaste naturupplevelser. Norrbotten har fantastiska resurser med sina åtta nationalparker och 396 naturreservat samt hundratals mil vandringsleder som nu blir lätta att hitta digitalt.

I programmet medverkar även representanter från Länsstyrelsen, STF, Gabna sameby och Naturvårdsverket. Konferencier är Martin Emtenäs.

Presskontakt

Carl-Martin Vikingsson
Pressekreterare hos bostads- och digitaliseringsminister Peter Eriksson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.