Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Annika Strandhäll inledningstalar på Forum för Health Policy

Publicerad

Onsdag den 13 mars håller socialförsäkringsministern ett anförande vid en workshop om psykisk ohälsa. Bakom arrangemanget står Forum för Health Policy, en ideell och politiskt obunden tankesmedja som syftar till att driva på utveckling och innovation inom hälsa, vård och omsorg.

– Allt fler drabbas av psykisk ohälsa. En stor del av de totala sjukfrånvarokostnaderna kan härledas till denna folksjukdom. Samhällets aktörer måste gemensamt möta denna utmaning, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll.

Tid: 13.00-17.00 (statsrådet inledningstalar)
Plats: Länsförsäkringar, Tegeluddsvägen 11–13, Stockholm

För mer information, kontakta pressekreterare Simon Andersson.

Presskontakt

Simon Andersson
Pressekreterare hos socialförsäkringsminister Annika Strandhäll
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Prenumerera på Socialdepartementets nyheter