Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Regeringen vill se nödåtgärder för Östersjötorsken

Publicerad

Sverige anordnar idag ett möte med representanter från alla Östersjöländer och EU-kommissionen om den allvarliga situationen som råder för torsken i Östersjön. Sveriges regering önskar se ett förbud av torskfiske i östra Östersjön redan i år.

Idag inleds det regionala fiskeforumet BALTFISH:s möte om situationen för torsken i Östersjön. Sverige som ordförandeland har tagit initiativ till mötet.

Internationella havsforskningsrådets vetenskapliga analys som släpptes förra veckan bekräftade att situationen är kritisk. Regeringen driver nu frågan om nödåtgärder på EU-nivå för att skydda torskbeståndet.

- Situationen är kritisk och kräver att vi agerar. Sverige följer de vetenskapliga råden och driver på sina grannländer. Vi vill se ett torskfiskestopp redan i år och arbetar för åtgärder för att värna torskens tillgång till föda, säger miljö-och klimatminister Isabella Lövin.

Sveriges förespråkar under mötet ett förbud av fiske ur torskkvoten i det östra beståndet under perioden 1 juli – 31 december 2019. Under 2020 bör fångstkvoten för samma område, bortsett från oundviklig bifångst, vara noll. För att säkra torskens tillgång på föda ser Sverige även att andra åtgärder behöver införas, bland annat att fiske av skarpsill och sill/strömming stoppas inom de geografiska områden där detta är vetenskapligt motiverat.

- Nu har vi en gedigen vetenskaplig analys av situationen för Östersjöns östra torskbestånd och det är tydligt att det krävs skarpa åtgärder. Samarbetet med våra grannländer runt Östersjön är absolut nödvändigt för att skydda torsken och jag hoppas att fler länder ser vikten av att vi agerar kraftfullt, säger landsbygdsminister Jennie Nilsson.

Sverige kommer även vidta ett antal åtgärder på nationell nivå. Regeringen kommer att besluta om förordningsändringar som möjliggör för Naturvårdsverket att tillåta licensjakt på gråsäl om de finner det vetenskapligt befogat.  De växande bestånden har konsekvenser för torskfisket och kustfisket. Torskens lever och immunförsvar är hårt ansatt av parasiter, ett problem som hänger ihop med förekomst av säl och som försvagar torskens förmåga att uppta föda.

En vetenskaplig utvärdering av effekten av beståndsreglerande jakt på säl ur ett ekosystemperspektiv ska genomföras. Förordningsändringen är tidsbegränsad till den 1 januari 2022, om inte den vetenskapliga utvärderingen visar att regeringen borde förlänga den.

Presskontakt

Hanna Alexandersson
Pressekreterare hos landsbygdsminister Jennie Nilsson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Jakob Lundgren
Pressekreterare hos miljö- och klimatminister samt vice statsminiser Isabella Lövin
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 juni 2021 var hon landsbygdsminister.

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.