Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Nya statsråd i regeringen

Publicerad

Tisdag den 10 september presenterade statsminister Stefan Löfven förändringar i regeringen.

  • Ny utrikesminister och chef för Utrikesdepartementet är Ann Linde.
  • Ny utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor är Anna Hallberg.
  • Ny arbetsmarknadsminister och chef för Arbetsmarknadsdepartementet är Eva Nordmark.

Margot Wallström och Ylva Johansson lämnar regeringen.

 

Presskontakt

Elin Tibell
Pressekreterare
Telefon (växel) 08-405 10 00
Håkan Gestrin
Pressekreterare hos arbetsmarknadsminister Eva Nordmark
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.